Przeróżne typy łuków i ich atrakcyjna budowa

Łuk jest jedną z najstarszych broni miotających, która znana jest ludzkości od setek tysięcy lat. Pomimo to łucznictwo wciąż jest bardzo modne, choć dzisiaj łuków nie używa się już do polowań, jest to jednak niezmiernie fascynująca i interesująca dziedzina sportowa.


łuk
Łuk składa się z niewielu części, niemniej każda z nich jest niezwykle znacząca, dlatego łuki są wykonywane nadzwyczaj precyzyjnie. W łuku zdołamy wyróżnić trzy części - łęczysko, cięciwę oraz strzałę, czyli pręt, który z łuku jest wystrzeliwany. Niezmiernie znaczące jest to, żeby łęczysko łuku było skonstruowane z materiału rozciągliwego i elastycznego, dzięki temu nie będzie poddawać trwałym odkształceniom. Cięciwa winna być cienka, lecz równocześnie wytrzymała i solidna, dzięki temu nie będziemy musieli bać się jej pęknięcia po wystrzeleniu strzały. Ważne jest także to, żeby strzała miała odpowiednią długość, w trakcie naciągania cięciwy winna ona choć trochę sterczeć za łęczysko.


Aktualnie możemy wyszczególnić naprawdę wiele rozlicznych rodzajów łuków.

Chcemy Cię zachęcić do identycznie ciekawych wątków, które przygotowaliśmy dla Ciebie z pasją. Zatem kliknij stronę pielęgnacja koni i przeglądaj to, na co będziesz miał ochotę.

Jednym z najstarszych form łuków jest łuk prosty, który nierzadko był robiony z bambusa czy jesionu. Dzisiaj nasze łuki są nieco bardziej nowomodne, należy do nich chociażby łuk sportowy czy łuk bloczkowy. Jeśli chodzi o dzisiejsze łuki sportowe to pozostały one zapoczątkowane przez łuki angielskie, czyli łuki drewniane, jakie w większości wypadków realizowano się z drewna cisowego. Współcześnie łuk sportowy jest wykonywany z dzisiejszych materiałów dzięki nowoczesnych technologii, do jego wykonania używa się między innymi włókna szklane czy też węglowe. Z łuków sportowych strzela się na różnych zawodach sportowych oraz na treningach.

Łuk bloczkowy to jeden z ogromnie dzisiejszych łuków, cechuje się on fenomenalną konstrukcją, zezwala na większe zmagazynowanie energii, dzięki czemu strzała wystrzelona z łuku bloczkowego zdoła osiągnąć istotnie niezwykle sporą prędkość, nawet do 90 metrów na sekundę.
2022/05/06, 07:48:30
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.