Pojazd samochodowy jest symbolem ubiegłego wieku, gdyż sto lat temu rozpoczęto jego produkcję na wielką skalę i z czasem stał się on towarem dostępnym nie tylko dla ludzi bogatych. I jeśli na początku kierowca nie musiał uczestniczyć w specjalistycznych szkoleniach, których przecież nie było, to obecnie sporo się zmieniło.
Żeby zarobkowo pracować za kółkiem trzeba zdobyć odpowiednie zezwolenia, a zwykłe prawo jazdy kat. B bywa jedynie podstawą do uzyskania kolejnych licencji.
Wielu policjantów bądź żołnierzy obowiązkowo musi przejść szkolenia, które uprawniają do kierowania służbowymi samochodami. Choć panowie zatrudnieni w służbach ratowniczych raczej nie chcą łączyć własnej pracy głównie z prowadzeniem wozu, to miejmy świadomość, że takie osoby muszą podejmować działania w sytuacjach naprawdę nerwowych, zatem trzeźwość umysłu bywa pożądaną cechą u absolutnie wszystkich
kierowców samochodów uprzywilejowanych. Jednakże wspomnieni pracownicy zaledwie otwierają wykaz profesji, w których posiadanie stosownego dokumentu stwierdzającego uprawnienia do kierowania konkretnymi pojazdami samochodowymi jest obligatoryjne.
Specjalistyczne kursy muszą przejść ci, którzy planują w przyszłości znaleźć zatrudnienie w zawodzie taksówkarza. Najprawdopodobniej najtrudniejsze pytania dotyczą niekiedy bardzo skomplikowanej topografii potężnego miasta, np. Warszawy czy Poznania. Jeśli ktoś chciałby jeździć autokarem czy busem musi obligatoryjnie przejść kurs uprawniające do przewozu osób. Trochę bardziej ambitni panowie, a niekiedy także i kobiety po dwudziestce czy czterdziestce, zapisują się na kurs adr , aby raz na jakiś czas dorobić do wypłaty u innych pracodawców.