Sudety - czynny urlop dla całej rodziny

Sudety to wyjątkowo urozmaicona i czarująca kraina górska, znajdująca się na południowo – zachodnim krańcu Polski. Sudetami dzielimy się w dużej części z naszymi czeskimi sąsiadami, mały skrawek mieści się także na obszarze Niemiec. W obrębie sudeckiego łańcucha górskiego występuje sporo, mezoregionów, pośród których największe są: Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie, Góry Stołowe i Góry Sowie.


Sudety, góry
Oprawcowane przez: Katarzyna Matylla
Na podstawie: http://www.flickr.com
Sudety to obszar nadzwyczaj cenny przyrodniczo, a ich najwyższe pasmo objęto ochroną pod postacią Karkonoskiego Parku Narodowego. Najwyższym wierzchołkiem jest tutaj Śnieżka (tysiąc sześćset dwa metry nad poziomem morza), na szczycie, której znajduje się schronisko jak również budynek mieszczący restaurację i obserwatorium meteorologiczne. Typowym elementem karkonoskiego krajobrazu są kotły polodowcowe o spadzistych ścianach, bajeczne jeziora górskie, m.in. Mały i Wielki Staw oraz Śnieżne Kotły, a także granitowe skałki o cudownych kształtach i nadzwyczajnych nazwach: Słonecznik, Pielgrzymy, czy też Końskie Łby. Ciekawym mieszkańcem Parku jest muflon – gatunek sprowadzony tu mniej więcej 100 lat temu z Sardynii i Korsyki.

Interesującą atrakcją przyrodniczą jest Park Narodowy Gór Stołowych, chroniący baśniowe formy zniszczonych, piaskowcowych skał. Większość z nich ma własne, sugestywne nazwy: Szczeliniec, Skalniak, Narożnik, Skalne Grzyby. Przez skalne miasta wiodą wyjątkowe labirynty, które zachwycają rozmaitością kształtów i majestatycznością otaczających je skał. Warto wiedzieć, że w Górach Stołowych występuje zarazem najmniejsza, jak i największa polska sowa. Ogromny puchacz rewelacyjnie czuje się na skalnych osuwiskach, maleńka sowa natomiast zamieszkuje dziuple znajdujące się w pniach drzew.

Najistotniejszą miejscowością na terenie Sudetów jest Jelenia Góra przyciągająca turystów prześlicznym rynkiem z klasycystycznym ratuszem i kamienicami z XVII i XVIII w.. Znaczną atrakcją są też pozostałości piętnasto wiecznych murów obronnych z trzema wieżami a także gotyckie i barokowe kościoły.

Dwiema najpopularniejszymi miejscowościami turystycznymi w Sudetach są z pewnością Szklarska Poręba i Karpacz, które są świetną bazą wypadową w Karkonosze. Podczas spacerów po Szklarskiej Porębie należy odwiedzić Muzeum Mineralogiczne, Muzeum Energetyki, Starą Chatę Walońską a także Domu Gerharta i Carla Hauptmannow. Obowiązkową pozycją zwiedzania są też wodospady Szklarka i Kamieńczyk. Trzeba także skorzystać z wjazdu kolejka górską na Szrenicę, skąd podziwiać można Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie i zachodnie Karkonosze.

Najwspanialszym zabytkiem Karpacza jest świątynia wang, wybudowana z drewna sosnowego na przełomie dwunastego i trzynastego wieku. Podziwiając to unikalne dzieło dawnej sztuki nordyckiej, powinno się poznać zażarte dzieje tego niewielkiego kościoła.

Jeśli opisywana tematyka Cię wciąga, to masz możliwość uzyskać pokrewne dane na prezentowane zagadnienie. W tym celu odwiedź proponowany tekst.

Warto zobaczyć także Miejskie Muzeum Zabawek z eksponatami z całego świata. Pod Karpaczem w miejscowości Ścięgny znajduje się miasteczko Western City, które zapewne będzie wspaniałą zabawą dla dzieci. Nieodległe Kowary mają do zaproponowania swym gościom wizytę w sztolniach, gdzie wydobywano dawniej promieniotwórczy materiał do budowy pierwszej radzieckiej bomby atomowej. Trzeba również zaglądnąć do Parku Miniatur, gdzie zbudowano figurki największych śląskich zabytków.

W Sudetach mieści się również kilka uzdrowisk przyciągających rzesze pensjonariuszy. Jednym z nich jest Świeradów – Zdrój znany z zdrowotnych, radoczynnych źródeł, wspaniałego Parku Zdrojowego oraz najdłuższej na dolnym Śląsku hali spacerowej zrobionej z drewna. Nie mniej popularna jest znajdująca się u stóp Gór Stołowych Kudowa Zdrój – uzdrowisko z angielskim parkiem zdrojowym, pijalnia wód mineralnych z salą koncertową oraz muzea zabawek i żaby. W następnym uzdrowisku – Dusznikach – Zdroju trzeba zobaczyć Muzeum Papiernictwa.

Bolesławiec słynie z ceramiki krzemionkowej. Podczas bytności w miasteczku trzeba odwiedzić Muzeum Ceramiki, ratusz i kościół Wniebowzięcia NMP i świętego Mikołaja będący jedną z najcenniejszych świątyń na Dolnym Śląsku. Najogromniejszą atrakcją Lubomierza jest Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych. Należy wiedzieć, że to właśnie tutaj nakręcono popularną komedię „Sami Swoi”. Miłośnicy tego filmu bez wątpienia nie zapomną o wizycie w Muzeum Kargula i Pawlaka, gdzie można zobaczyć płot odgradzający domostwa sąsiadów oraz bardzo dużo innych pamiątek związanych z komedią.

Spodobał Ci się zaprezentowany tekst? Jeżeli tak, poczytaj dodatkowe informacje, które z pasją opisaliśmy w najnowszym artykule (https://www.primaveraspa.pl/zdrowie/).

Historia Złotoryi, jak sama nazwa wskazuje, powiązana jest ze złotem. Pozostałością po panującej tu od XII do XV w. gorączce złota jest udostępniona do zwiedzania, kopalnia „Aurelia” wykuta w wulkanicznych skałach. Warto też zaglądnąć do Muzeum Złota. Miejscowość znacznie się ożywia w trakcie Mistrzostw Polski w Płukaniu Złota. Podczas bytności w Złotoryi warto także zobaczyć rynek z neorenesansowym ratuszem i kamienicami oraz pozostałości murów obronnych z dwudziesto-metrową Basztą Kowalską, z której roztacza się fantastyczna panorama miasteczka.


Do Grodźca turyści przyjeżdżają na turnieje rycerskie rozgrywane na tutejszym zamku. Z tego typu imprez słynął także Lwówek Śląski, któremu popularności przydawał też pierwszy w Polsce browar. Oprócz tego miasteczko może się pochwalić romańsko – gotyckim kościołem Wniebowzięcia NMP, murami miejskimi z dwoma wieżami bramnymi: Bolesławiecką i Lubańską oraz rynkiem z renesansowymi kamieniczkami i ratuszem.

Ważnym ośrodkiem sakralnym są Wambierzyce, gdzie wznosi się monumentalna Bazylika z czternasto-wieczną z cudowną figurką Matki Boskiej. W miejscowości znajduje się również urocza Droga Krzyżowa oraz szopka składająca się z ośmiuset elementów. W pobliskiej Czermnej mieści się osobliwa Kaplica Czaszek, gdzie zgromadzono kilka tysięcy ludzkich kości i czaszek – ofiar wojen i epidemii cholery.

Entuzjaści górskich wypraw powinni zapoznać się z propozycją wczasów w Krościenku (Pieniny) - sprawdź w portalu.
2021/04/28, 13:29:25
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.