Przygotuj auto do jazdy zimą, czyli dlaczego warto zmienić opony z letnich na zimowe, kiedy nadchodzi jesień

Spadek temperatury w okresie jesienno-zimowym przyczynia się do tego, że potrzebna jest zamiana opon z letnich na zimowe. Wyłącznie w ten sposób możemy zagwarantować kołom odpowiednią przyczepność do jezdni dostosowaną do warunków atmosferycznych, a kierowcy i jego pasażerom – bezpieczną drogę.Opona letnia i zimowa – fundamentalne różnice. Opony zimowe są zbudowane odrobinę inaczej aniżeli ich odpowiednik na ciepłe miesiące.


wymiana opon
Oprawcowane przez: lungstruck
Na podstawie: http://www.flickr.com
Nade wszystko posiadają one właściwe odprowadzanie wody w warunkach zimowych, a ponadto zachowują większą przyczepność przy niskich temp. – na pewno niniejszych cech nie posiadają ani opony na lato, ani te całoroczne. Różnice odnoszą się także do składu gumy, a także wyglądu bieżnika. Dzięki większej liczbie nacięć opona jest bardziej elastyczna, a co jest z tym związane – podatniejsza na ugięcia. Zimą zapewnia to lepsze osiągi, aniżeli na oponach letnich. Dodatkowo wspomniane nacięcia mają szersze rowki, a to pozwala na samooczyszczenie się kół w trakcie jeżdżenia. Specjalny skład opon zimowych to utrzymanie dużej elastyczności również w mniejszych temperaturach – dzięki temu koła posiadają większą przyczepność do jezdni oraz umożliwiają skrócenie drogi hamowania. Jak najbardziej wpływa to znacząco na bezpieczeństwo jazdy, toteż dobrze zmienić opony na zimowe, gdy temperatura spada. Świetnym miejscem aby to zrobić jest przykładowo wulkanizacja (wulkanizacja wrocław) szczecin.


Kiedy i w którym miejscu zmienić opony?
opony
Oprawcowane przez: CONCAVO WHEELS
Na podstawie: http://www.flickr.com
Choć może się wydawać, że bodźcem do wymienienia opon z letnich na te na zimę jest śnieg, tak naprawdę większe znaczenie ma średnia dobowa temp. powietrza. Jeżeli utrzymuje się ona na poziomie poniżej 7ºC, należy iść do warsztatu wulkanizacyjnego – również gdy nie ma jeszcze śniegu. Zakładanie opon zimowych ma sens naturalnie tylko w przypadku, gdy zachowują one swoje parametry – wysłużone gumy z wytartym bieżnikiem nie zapewnią odpowiednich osiągów, a nawet mogą być przyczyną niebezpiecznych i niekontrolowanych poślizgów. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, na pewno rozwieją je pracownicy zakładu zajmującego się wymianą opon. Sprawdzona wulkanizacja Szczecin to pewność, iż koła (felgi poznań) zostaną prawidłowo przygotowane do jazdy przez okres zimy.
2019/09/11, 07:12:13
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.