Opony do auta - jakie wybrać i gdzie wymienić?

Samochód, opony
Oprawcowane przez: iStock
Na podstawie: iStock
Nadchodzi zima, z pewnością wkrótce temperatura spadnie poniżej zera, spadnie śnieg oraz na drogach pojawi się lód. W związku z tym większość mieszkańców Poznania albo już założyła opony zimowe, albo dopiero ma zamiar to zrobić. Niektórzy dopiero mają w planach kupno nowych opon, gdyż te z zeszłego roku już przestały być bezpieczne, a jeszcze inni analizują gdzie nabyć opony letnie na kolejny rok. Niefortunnie jest to dość duży wydatek, który może dość istotnie ograniczyć zasobność naszego portfela, co nie jest mile widziane, szczególnie w okresie przed Świętami Bożego Narodzenia. Dlatego też każdy poszukuje możliwości zachowania paru groszy. Jednak co zrobić, by wydając jak najmniej kupić odpowiedniej jakości produkt?
Jakie warunki powinny spełniać dobre opony zimowe? Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć co to są „dobre opony zimowe” i które z obecnych na rynku zakupić, aby odpowiednio zaspokoiły nasze oczekiwania. Odpowiednio podjęta decyzja o zakupie tych a nie innych opon zimowych gwarantuje bezpieczeństwo, komfort jazdy oraz pewność, iż kupiliśmy dokładnie to, na czym nam zależało. Oto cechy, na które musimy zwrócić uwagę: 1.Bieżnik, czyli zewnętrzna warstwa opony bezpośrednio mająca kontakt się z drogą. Są trzy rodzaje bieżników: bieżnik symetryczny (najmniej zaawansowany technologicznie, coraz rzadziej używany, w związku z czym też najtańszy), bieżnik asymetryczny (wyróżnia się różną rzeźbą po lewej i różną po prawej stronie opony. Zewnętrzna strona opony ma większe oraz masywniejsze klocki bieżnika, odpowiada za przyczepność. Wewnętrzna strona odpowiada za odprowadzanie samochodu kraków wody i błota. Dzięki miarowemu rozłożeniu nacisku opony nie tak szybko się zużywają.)oraz bieżnik kierunkowy (najczęściej stosowany rodzaj bieżnika w oponach zimowych. Rowki ułożone są „w jodełkę” w związku z czym najlepiej odprowadzają wodę i błoto spod kół tym samym zapewniając maksymalną przyczepność).

Bieżniki
Na podstawie: Interopony.pl
2. Klasa - do wyboru mamy: ekonomiczną, średnią i wysoką. Klasa opon skorelowana jest zarówno z jakością wykonania, jak i z ceną.

3. Rozmiar opony - to podstawowa sprawa, gdyż wielkość opony definiuje zakres bieżników, z których będziemy wybierać. By poznać rozmiar opony trzeba zajrzeć do instrukcji auta, sprawdzić wlepkę na klapce wlewu paliwa bądź słupku wewnątrz pojazdu, za siedzeniem kierowcy. Informację taką można otrzymać też u autoryzowanego serwisanta marki bądź też w Internecie (np. na4.Indeks prędkości i nośności - otrzymujemy go razem z informacją o wielkości opon. O ile w przypadku opon zimowych, indeks prędkości może być niższy od homologowanego, tak, indeks nośności nigdy nie może być niższy od homologowanego.

To, na które opony się zdecydujemy zależne jest od wielu czynników. Trzeba zdefiniować to, jakie są nasze preferencje w kwestii opony, jak również to, w jakich warunkach będziemy ich używać. Przykładowo, jeżeli jeździmy przede wszystkim po zatłoczonym mieście, to należy kupić opony, które zapewnią nam niezwłoczne reakcje samochodu (np. na hamowanie). Jeżeli zaś przemieszczamy się po terenie górzystym, to potrzebujemy opon o agresywnym bieżniku, z większą ilością lameli oraz wzorem klockowym.

Masz ochotę dowiedzieć się więcej na opisywany wątek? To bardzo dobrze, gdyż pod linkiem wyoblanie znajdziesz fascynujące dane, które Cię zaabsorbują.

Nie bez znaczenia jest również nasz styl jazdy.

Więcej treści

Czy powiemy jaki docisk sprzęgła honda musi posiadać?

Samochód w warsztacie
Oprawcowane przez: jeremyg3030
Na podstawie: http://www.flickr.com
Powinniśmy jak najdokładniej znać nasz wóz
Gdy zakupujemy wóz, niejednokrotnie jego funkcjonowanie ma dla nas dużo tajemnic, nie poznaliśmy jeszcze parametrów opon które muszą być w nim zamontowane, nie wiemy na co poświęcać uwagę oraz co ma szansę nas ostrzegać przed zbliżającą się wizytą u mechanika.


Gdzie kupić najtaniej? Odpowiedź na to pytanie jest istotna dla wielu z Poznańskich kierowców. Jak w większej części przypadków, najlepszym sposobem, aby dotrzeć do niedrogich dystrybutorów, jest Internet. Wpisując w wyszukiwarkę frazę, przykładowo: „opony Poznań”, „tanie opony Poznań” lub po prostu „opony letnie bądź zimowe”, znajdziemy linki do dużej liczby portali internetowych sprzedających części do samochodów.

A gdzie wymienić opony? Rekomendujemy (szczególnie mieszkańcom Wrocławia) cenioną i renomowaną firmę Auto+Garage - wymiana opon Wrocław.
2019/11/28, 07:18:11
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.