Super urlop na Kaszubach

Jeżeli byśmy chcieli oznaczyć dokładne granice krainy kaszubskiej, na pewno zadanie to się nie powiedzie. Kaszuby to rejon kulturalny, a nie historyczny, dlatego też nie możemy z całkowitą pewnością ustalić, dokąd sięgają.
Jedno nie podlega jednak dyskusji – na ich terenie występują jedne z najcudowniejszych zakątków w naszym kraju: plaże, lasy i jeziora. Wyjątkowo bogata jest tutejsza kultura materialna, której nieodzownym symbolem i istotą jest Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich.

Krajobraz, Kaszuby
Oprawcowane przez: Szymon Nitka
Na podstawie: http://www.flickr.com
Niezmiernie rozległy i zawierający niezliczoną ilość atrakcji najstarszy polski skansen, zlokalizowany jest w malowniczym miejscu nad Jeziorem Gołuń. Jego dzieje sięgają tysiąc dziewięćset szóstego roku, gdy Teodor i Izydora Gulkowscy umieścili w XVIII-wiecznej chałupie podcieniowej kupionej od majętnego chłopa, pierwsze kaszubskie pamiątki. Ich celem było nie tylko zachowanie eksponatów, ale również kultywowanie kaszubskich zwyczajów i rzemiosła.

Niezwykle zasłużeni twórcy skansenu spoczywają aktualnie na wzgórzu, na terenie muzeum. Obecnie obiekt zajmuje 22 hektary i skupia niezliczoną liczbę cennych, kaszubskich zabytków. Można tu podziwiać m.in. zagrody, dworki szlacheckie, założenia dworskie, chałupy, wiejską szkołę, kościół, tartak, kuźnię oraz dwa wiatraki z tysiąc osiemset siedemdziesiątego szóstego roku (koźlak i holender). Wszystkie wnętrza zaopatrzono w tradycyjne sprzęty. Utworzono również wiele wystaw tematycznych.

Zdecydowanie najstarszym i zarazem najbardziej cennym obiektem w skansenie jest wykonany z drewna kościół świętej Barbary z ok. 1700 r., który przeniesiono tu z miejscowości Swornegacie. Podczas odwiedzin w muzeum turyści mogą wziąć udział w wielu pokazach: pracy w kuźni i w tartaku, krycia dachu, mielenia zboża, tłuczenia kaszy, wyrobu plecionek czy też dekoracji wnętrz. Oprócz tego odbywa się tutaj wiele ciekawych imprez religijno – folklorystycznych, m.in. obchody Wielkiego Tygodnia i Bożego Narodzenia oraz Jarmark Wdzydzki. Warto wspomnieć, iż Wdzydze Kiszewskie to także wspaniałe miejsce na wakacyjny (polacamy grecja last minute all inclusive coral travel) wypoczynek, gdyż dysponuje różnorodną bazą noclegową, gastronomiczną i rekreacyjną.

Jeżeli spodobały Ci się treści owego wpisu, to do zobaczenia (https://timebutik.pl/zegarki-meskie-dkny-c-2_33.html) jest też nowa witryna, gdzie znajdziesz wiele informacji na ten temat.

Na tradycyjny kaszubski obiad trzeba wybrać się do karczmy w dworku obok wejścia do skansenu, gdzie podawane są delikatesy miejscowej kuchni.

Wdzydze Kiszewskie to nie jedyna kaszubska miejscowość, którą warto zwiedzić. Na pewno warto zaplanować wizytę w Chmielnie stanowiącym centrum kaszubskiej ceramiki. Tutejszy warsztat rodziny Neclów funkcjonujący od ponad 100 lat jest uprzystępniany do zwiedzania i do zaproponowania szeroki wybór artykułów ozdobionych w charakterystycznym, kaszubskim stylu. Znane są też Kartuzy – stolica Szwajcarii Kaszubskiej. Miasteczko w sposób szczególny charakteryzuje się kulturą, tradycjami i językiem miejscowej ludności. Najcenniejszym zabytkiem Kartuz jest zespół klasztorny Kartuzów. Z pierwotnej, gotyckiej formy obiektu zachowały się fragmenty krużganków, refektarz i przebudowane budynki gospodarcze. Ciekawym akcentem jest barokowy dach w kształcie wieka trumny.

By w pełni docenić piękno urzekającego krajobrazu Kaszub, warto spędzić tu chociażby kilka dni, a w trakcie trwania urlopu wspiąć się na wieżę widokową na Wieżycy – najwyższym wniesieniu morenowych Wzgórz Szymbarskich (trzysta dwadzieścia dziewięć metrów nad poziomem morza). Wzgórze to jest objęte ochroną rezerwatową w ramach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Sporą atrakcją przyrodniczą jest też ośmiokilometrowy Jar rzeki Raduni, zwany potocznie Babim Dołem. Został on objęty ochroną w postaci rezerwatu krajobrazowego w 1972 r.. Rzeka ma tutaj niezwykle urozmaicony przebieg, a sam zakątek charakteryzuje się szczególnym pięknem. Wybierają na urlop dwa tysiące czternaście Kaszuby warto zaplanować pieszą wędrówkę na terenie wysoczyzny Kępy Redłowskiej w nadmorskiej dzielnicy Gdyni, gdzie ujrzeć można wspaniały, spadzisty klif i kawałeczek naturalnego lasu bukowego z rosnącym tu jarząbem szwedzkim będącym pod ścisłą ochroną.

Więcej treści

Nasz kraj obfituje w niezwykle malownicze zakątki, które doceniamy nie tylko my rodacy, ale też nasi zagraniczni sąsiedzi. Chętnie je odwiedzają co jest najlepszym dowodem na to, że tworzymy dobry klimat, zachęcający do powracania do nas.

szklarska-poręba-hotele-obrazek
Oprawcowane przez: Karol K
Na podstawie: http://www.flickr.com
Żyjemy w niezwykle urokliwym kraju i to powinno cieszyć. Wspaniałe usytuowanie w środku Europy, morze na północy, na południu góry, wiele obszarów nizinnych i tak samo wiele z widokiem wzgórz . To wszystko powoduje, że śmiało możemy rywalizować oczywiście na miarę swoich możliwości z zagranicznymi kurortami .


Jedno z wielu kaszubskich podań głosi, że Bóg tworząc świat, zapomniał o Kaszubach. Ponieważ niemniej jednak po innych, stworzonych już krainach pozostały najrozmaitsze resztki – morze, jeziora, rzeki, pagórki, doliny, plaże, bory i lasy – wykorzystał je, by powstała Szwajcaria Kaszubska, czyli kraina bogata we wszystko.

Sporo ciekawych faktów oraz opcji noclegowych można znaleźć pod adresem .
Oprawcowane przez: k.s.
2021/07/09, 08:29:09
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.